Zeytinyağlı Pırasa

Zeytinyağlı Pırasa

 Özellikle kış aylarının vazgeçilmez zeytinyağlılarından olan zeytinyağlı pırasa yemeği, hem sağlıklı hem de besleyici olmasından dolayı sıklıkla tercih ediliyor. Şimdi size zeytinyağlı pırasanın herkesin hoşuna gidebilecek bir tarifini sunuyoruz.

 Malzemeler

  1. Orta büyüklükte 3-4 adet pırasa (yeşil kısmıyla birlikte)
  2. İki adet orta büyüklükte havuç
  3. Yarım çay bardağı pirinç
  4. Bir adet orta büyüklükte kuru soğan
  5. Bir yemek kaşığı biber salçası
  6. Bir yemek kaşığı domates salçası
  7. Bir tutam tuz
  8. Bir tutam toz çay şekeri
  9. İki yemek kaşığı zeytinyağı

 

 Tarifi

Öncelikle tencereye zeytinyağını koyarak ince ince doğradığımız soğanları tencereye alıyoruz. Zeytinyağlıların lezzetine lezzet katan en önemli şeylerden biri de soğan kavrulurken konulan şekerdir. Bu nedenle daha fazla lezzet vermesi için koyduğumuz şekeri soğanlara ekliyoruz.

Soğanlar kavrulurken bir yandan da havuçları doğrayıp pişmek üzere tencereye koyuyoruz. Havuçları doğrarken ince olmasına özen gösterelim çünkü havuç en geç pişen sebzelerden birisidir. Soğanlar ve havuçlar kavrulduktan sonra birer kaşık domates ve biber salçalarını ekliyoruz. Bu sırada pırasaları doğramaya geçiyoruz.

Pırasaların sadece beyaz kısımlarını değil aynı zamanda yeşil kısımlarını da doğruyoruz. Yalnız pırasa kat kat olan bir sebze olduğu için yıkarken dikkatli olmak gerekiyor çünkü katların arasında göremediğimiz çamur ve toprak kalıntıları kalabilir. Tabi ki pırasaları ne incelikte doğrayacağınız tercihinize kalmakla birlikte çok kalın olmaması gerekir, çünkü pişmesi zaman alabilir.

Daha önce kavurup salçalarını eklediğimiz soğan ve havuçların üzerine doğradığımız pırasaları ekliyoruz. Hafif karıştırıp bırakıyoruz. Yaklaşık dört su bardağı su veya pırasaların üzerine çıkacak şekilde suyu koyuyoruz, tuzu ekliyoruz. Suyun kaynamasını beklerken pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Tencerede bulunan yemeğimizin suyu da kaynadıktan sonra tencereye pirinci ekleyerek karıştırıp bırakıyoruz.

Havuçlar iyice yumuşadıktan ve pırasalar da piştikten sonra yemeğin tenceredeki suyu iyice çekilmiş olacaktır. Artık ocağımızı kapatabiliriz.

Zeytinyağlı pırasanın soğuk bir şekilde yenmesi çok daha lezzetli olacaktır. Tabağa alarak soğumaya bıraktığımız zeytinyağlı pırasayı tercihen bol limon sıkarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir önceki yazımız olan İzmirliden Zeytinyağlı Enginar Yemeği başlıklı makalemizde bezelye, enginar ve havuç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: